Вітер розвівав його волосся, час від часу кидаючі русяві пасма у обличчя. Ратибор підняв очі до неба. „За Русь! За Народ! За Богів!” промовив він сам до себе. Сонце хилилося до горизонту, закочуючи свій червоний диск за горизонт. Ратибор повернувся, за його спиною, стояла кілька сотень міцних воїнів. Останнє Сонячне проміння вигравало на їхніх шоломах, кидаючи міріади відблисків. Русичі голосно сміялися, розмовляли, ніби готувалися до великого свята.
- Гей, бо Руські Ввоїни! – голос князя прозвучав над всією дружиною. Всі затихли і повернули свої погляди на Ратибора. – Сьогодні, ми зупинимо хазарську нечисть, сьогодні ми попадемо у Вирій, сьогодні ми переможемо! Слава Перуну!
- Слава! – прокотилося по рядах.
- По конях! – промовив Ратибор, востаннє поглянувши на Сонце. Вскочивши на свого скакуна, він одягнув шолом, взяв спис та щит до рук, і піднявши руку прокричав:
- В атаку! За Русь!
Усмішки не зникли з облич воїнів, ніхто не подумав про смерть, бо ще сьогодні вони знову сядуть за один стіл, поруч Богів, поруч Пращурів, за стіл повний наїдків та напитків, за стіл де немає нещастя і горя, за стіл де кожен відпочине після бою. А згодом, знову повернуться на Землю, щоб взяти мечі у руки і захистити Матінку-Русь! В ім’я Землі! В ім’я Богів! В ім’я Яви, Нави та Прави!
То ж згадаймо нашу історію, наші звичаї та Віру. Наше минуле, що зараз відроджується та розвивається, і дає нам впевненість у майбутті... І у цьому неабияку роль відіграє музика, а саме Паган Метал...
Паган (Пеган, Пейган) метал (від англ. Pagan metal) - язичницький метал, важкий та досить екстремальний стиль музики, що поєднав у собі елементи майже всіх видів металу, високодуховні та ідейні тексти про древність, міфологію, Язичництво, звичаї та традиції.
Фактично виник у кінці 80-х початку 90-х років ХХ століття, першовідкривачем вважають польський гурт Behemoth. Перший Паган метал – це був фактично блек, але традиційні тексти оккультної, сатанинської та антихристиянської тематики доповнилися язичництвом, міфологією, історією а також іноді расовою та націоналістичною тематикою. У текстах пісень сучасних гуртів, що виконують Паган метал, окультизм та сатанізм відсутній (за винятком паган-блеку). Значно змінилися і музична складова сучасних Паган гуртів, у порівнянні з початками.
Загальноприйнято вважалося, що Паган метал - це блек, просто з інакшим характером лірики. Але починаючи з кінця 90-х років ХХ ст. Паган метал відходить від блекової хвилі, і перероджується у окремий стиль, стиль наповнений істинним духом Язичництва. Музика стає більш мелодично, часто додаються народні інструменти. Паган вже давно є окремим жанром, і не побоюся сказати, навіть великим розділом у "книзі" під назвою Метал. Серед Паган металу можна виділити Паган-блек, Павер-паган та власне Паган метал. Дехто до Пагану причисляє також Вікінг метал та Фолк-метал, адже між цими стилями та чистим Паган металом важко провести чітку межу.
Зараз досить важко охарактеризувати саме музичне виконання у Пагані. Тут змішалися майже всі можливі стилі металу - дез, блек, хеві, павер, спід, треш та ін. Вокал у Пагані в більшості випадків грубий та низький, часто використовується гроул, рідше можна зустріти високий вокал (це більш характерно для павер-пагану), скрім, жіночий вокал (найчастіше використовується у фолк-металі, а також ліричних піснях-баладах).
Особливого і найбільшого розвитку Паган метал набуває на межі ХХ та ХХІ ст. на теренах СНД, у Прибалтиці, та у Скандинавії, трохи менше у інших регіонах. Зараз цей музичний напрям і надалі стрімко розвивається і завойовує все нових і нових слухачів.
Гурти, що виконують Паган:
Паган метал: Сокира Перуна (два останні альбоми), Родосвет, Северные Врата, Butterfly Temple, Kamaedzitca, Pagan Reign, Лють, Русич, Eluveitie;
Паган-блек: Behemoth (перші альбоми), Nokturnal Mortum, Темнозорь, Graveland, Kampfar, Dragobrath;
Павер-паган: Реанимация, частково Северные Врата;
Фолк метал: Волколак, Аркона, Natural Spirit, Ensiferum, Korpiklaani, Moonsorrow, Fintroll;
Вікінг метал: Amon Amarth, Falkenbach, Tyr.
Icewind